LICIT partner https://licitpartner.cz Tue, 19 Jun 2018 08:00:39 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.2.6 Z MÉDIÍ: Češi platí za plyn pátou nejvyšší cenu v EU. Projděte si nové porovnání podle kupní síly (Zdroj: zpravy.aktualne.cz) https://licitpartner.cz/z-medii-cesi-plati-za-plyn-patou-nejvyssi-cenu-v-eu-projdete-si-nove-porovnani-podle-kupni-sily/ https://licitpartner.cz/z-medii-cesi-plati-za-plyn-patou-nejvyssi-cenu-v-eu-projdete-si-nove-porovnani-podle-kupni-sily/#respond Tue, 19 Jun 2018 07:58:23 +0000 http://licitpartner.cz/?p=65145

V posledních měsících slýcháme především o vysokém nárůstu cen elektřiny a postupné změně ceníků většiny dodavatelů na trhu. I když cena elektřiny stoupla na trzích za dva roky na dvojnásobek, v evropském srovnání si nevedeme nejhůře. Oproti elektřině ale odebíráme pátý nejdražší plyn. A jak jsou na tom ostatní evropské státy?

Cena zemního plynu pro domácnosti je v Česku pátá nejvyšší v Evropské unii, pokud ji přepočteme podle kupní síly. Vyplývá to z údajů za druhé pololetí loňského roku, které nyní zveřejnil Eurostat. Více platí jen lidé v Portugalsku, Španělsku, Itálii a Švédsku, naopak nejlevnější je v Lucembursku a Velké Británii. Ceny jsou přepočteny na uměle vytvořenou jednotku PPS, která se snaží vyrovnat rozdíly v kupní síle mezi státy.

Podle ceny v eurech bez ohledu na kupní sílu byl zemní plyn nejdražší ve Švédsku (11,25 eura za 100 kWh) a Dánsku (8,75 eura), nejlevnější pak v Rumunsku (3,09 eura). Česko je zhruba v polovině žebříčku.

Čtěte více

…………..

Kdy je cena energií příliš vysoká? A vyplatí se v této době měnit dodavatele energií? Náš tým je tvořen z odborníků na energetický trh. Díky tomu v LICITU zajišťujeme všem členům výhodné ceny zohledňující aktuální stav i očekávaný vývoj na energetickém trhu. Snadno tak získáte jistotu, že ceny z e-aukční síně eCENTRE budou pro Vás v daném okamžiku skutečně výhodné.

]]>
https://licitpartner.cz/z-medii-cesi-plati-za-plyn-patou-nejvyssi-cenu-v-eu-projdete-si-nove-porovnani-podle-kupni-sily/feed/ 0
Z MÉDIÍ: ČEZ zdraží od června elektřinu pro domácnosti (Zdroj: ekonomika.idnes.cz) https://licitpartner.cz/z-medii-cez-zdrazi-od-cervna-elektrinu-pro-domacnosti-zdroj-ekonomika-idnes-cz/ https://licitpartner.cz/z-medii-cez-zdrazi-od-cervna-elektrinu-pro-domacnosti-zdroj-ekonomika-idnes-cz/#respond Fri, 06 Apr 2018 18:15:06 +0000 http://licitpartner.cz/?p=65054

Energetická společnost ČEZ zdraží od začátku června většině svých odběratelů z řad domácností elektřinu. Účet stoupne zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány, a to v průměru o čtyři procenta, uvedl mluvčí firmy Roman Gazdík. Hlavním důvodem je podle něj růst cen na velkoobchodních burzách, které za poslední dva roky stouply téměř na dvojnásobek.

K podobnému navýšení cen přistoupil už od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON. Navýšení cen zvažuje také Pražská energetika. Alternativní dodavatelé naopak úpravu cen zatím neplánují.

„Pro většinu zákazníků bude mít tento krok jen velmi malý dopad, půjde o méně než 20 korun měsíčně. Zákazníků, kteří u nás mají ceny elektřiny zafixovány, se tato úprava cen samozřejmě po dobu fixace nedotkne,“ řekl Gazdík. Podle mluvčího má aktuálně cenu elektřiny u ČEZ zafixovanou zhruba 40 procent zákazníků. ČEZ je největším dodavatelem elektřiny v Česku.

U plynu společnost aktuálně změnu cen nechystá. „Tam jsou ceny na burzách víceméně konstantní,“ uvedl Gazdík. Elektřinu a plyn od ČEZ podle něj celkem v Česku odebírá asi 2,7 milionu odběratelů, údaj pouze za elektřinu firma nezveřejňuje.

Růst cen z podobných důvodů jako ČEZ zvažuje také Pražská energetika. „Ještě není zcela jasné, kdy to uděláme, v jakém rozsahu a pro jaké produkty. Fixované produkty jsou fixované, tam je to tabu, takže by se také velmi pravděpodobně týkalo nefixovaných. Ale jestli všech, nebo jenom některých sazeb není v tuto chvíli zatím rozhodnuto,“ řekl mluvčí firmy Petr Holubec.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí nyní přes 37 eur za megawatthodinu (MWh), meziročně o téměř třetinu více. Cena plynu na téže burze stoupla za stejné období o 3,2 procenta na 17,6 eur za MWh.

Analytička portálu Ušetřeno.cz Markéta Witoszová míní, že v nejbližších měsících k dalšímu skokovému růstu cen elektřiny u dominantních dodavatelů nedojde. To potvrzuje také mluvčí E.ON Božena Herodesová. „V současné době nepočítáme s dalším navýšením cen,“ řekla. Zákazníkům, kterých se lednové zdražení firmy dotklo, se podle ní snaží společnost kompenzovat nárůst cen nabídkou nových produktů.

Zdražování zatím neplánují ani Bohemia Energy, Centropol Energy a innogy, které patří mezi takzvané alternativní dodavatele elektřiny. „V tuto chvíli nevidíme ke zvyšování cen důvod,“ uvedl mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Energetický regulační úřad loni v listopadu oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro letošní rok část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu očekává ERÚ pro letošek podle tehdejšího vyjádření stagnaci konečných cen nebo jejich růst v rozmezí dvou až tří procent. Podle odhadů úřadu i dřívějších vyjádření analytiků vzrostou letos domácnostem náklady na energie v řádu stokorun za rok.

………………………………………………..

Zvažujete, zda pro Vás, není cena energií příliš vysoká? A chtěli byste rozumět Vaším smlouvám? Vyzkoušejte LICIT. Porovnáme Vám ceny, zajistíme průhledné smlouvy bez automatického prodlužování jejich platnosti a navíc bez jakýchkoli skrytých poplatků.

Celý článek si můžete zobrazit také zde ZDE.

]]>
https://licitpartner.cz/z-medii-cez-zdrazi-od-cervna-elektrinu-pro-domacnosti-zdroj-ekonomika-idnes-cz/feed/ 0
Z MÉDIÍ: Žárovka zdarma jako past. Inspekce varuje před „nebezpečnou“ změnou dodavatele (Zdroj: mesec.cz) https://licitpartner.cz/zarovka-zdarma-jako-past-inspekce-varuje-pred-nebezpecnou-zmenou-dodavatele/ https://licitpartner.cz/zarovka-zdarma-jako-past-inspekce-varuje-pred-nebezpecnou-zmenou-dodavatele/#respond Thu, 29 Mar 2018 09:41:04 +0000 http://licitpartner.cz/?p=64909

Česká obchodní inspekce varuje před změnou dodavatele energie, ke které dostanete jako „dárek“ úspornou žárovku. Inspekce zaznamenala v posledních týdnech výrazný nárůst žádostí spotřebitelů o mimosoudní řešení sporů s firmou, která takto postupuje.

Od smlouvy na dodávku energií se dá odstoupit do 14 dnů od uzavření, nebo ji bez sankce vypovědět až do 15. dne od zahájení dodávek. Firmy pak ale zneužijí původní „dárek zdarma“, tedy žárovky, které následně chtějí zpoplatnit. Často jde až o 2000 Kč.

Je to ´skrytý´ poplatek za to, že si spotřebitelé smlouvu o změně dodavatele energií rozmysleli a odstoupili od ní, čímž však firmy porušují zákon, protože toto odstoupení do 15. dne od zahájení dodávek má být bez sankce a přemrštěná cena žárovek takovou sankcí v podstatě je, říká Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.

Podle informací agentury ČTK jde o firmu Bohemia Energy. Naše společnost spolupracuje s ČOI na řešení zákaznických podnětů stejně jako jakákoliv jiná společnost, kterou ČOI k poskytnutí součinnosti vyzve. Každý případ posuzujeme pečlivě a řešíme je dle individuálních okolností, reagovala pro ČTK bez bližších podrobností mluvčí firmy Hana Novotná.

Inspekce doporučuje požadovanou cenu za LED žárovku nehradit. Nicméně je povinností spotřebitele žárovky vrátit. Není-li již dobře možné žárovky nepoužité a nepoškozené vrátit, je spotřebitel povinen nahradit podnikateli obvyklou cenu žárovek, případně cenu, o kterou se jejich hodnota oproti ceně obvyklé snížila. Obvyklou cenou není cena určená ve smlouvě, ale cena obvyklá v prodejní síti, dodává Fröhlich.

Stává se však, že lidé tento postup dodrží a přesto společnost stále za žárovky žádá přemrštěnou částku, nebo dokonce hrozí načítáním penále, sankčními poplatky či exekucí. Česká obchodní inspekce přesto radí nic neplatit a doporučuje takový postup podnikatelů hlásit Energetickému regulačnímu úřadu.

V případech, kdy vznikne spor o obvyklou hodnotu žárovek, které spotřebitel podnikateli nevrátil nebo je vrátil použité či poškozené, doporučujeme podat návrh na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu u České obchodní inspekce, říká Fröhlich.

Oddělení mimosoudního řešení sporů České obchodní inspekce k dané problematice vydalo i stanovisko, ve kterém uvádí, že požadavek podnikatele na úhradu zvýšené ceny LED žárovek je neoprávněný. Kupní smlouva na žárovky totiž tvoří de facto vedlejší ujednání ke smlouvě o dodávce energií, přičemž zánikem jedné smlouvy dochází automaticky k zániku smlouvy vedlejší. K obdobnému závěru došel v minulosti i Ústavní soud, na který ČOI ve svém stanovisku odkazuje, vysvětluje Fröhlich.

Stanovisko ČOI už potvrdil i soud poté, co ho napadla firma, která se podobnému typu podnikání věnuje. Městský soud v Praze žalobu zamítl.

S LICITEM se podobných praktik obávat nemusíte. Všem klientům garantujeme férové podmínky bez jakýchkoli kliček a poplatků. Zajímá Vás více? Kontaktujte nás.

Celý článek si můžete zobrazit také zde ZDE.

]]>
https://licitpartner.cz/zarovka-zdarma-jako-past-inspekce-varuje-pred-nebezpecnou-zmenou-dodavatele/feed/ 0
Z MÉDIÍ: Falešní prodejci energií opět řádí (Zdroj: metro.cz) https://licitpartner.cz/z-medii-falesni-prodejci-energii-opet-radi-zdroj-metro-cz/ https://licitpartner.cz/z-medii-falesni-prodejci-energii-opet-radi-zdroj-metro-cz/#respond Fri, 16 Feb 2018 11:59:32 +0000 http://licitpartner.cz/?p=64777

Podvodníci nutí k podpisu nevýhodných smluv. Porušují zákaz podomního prodeje.

Nezvaný host do domu, hůl do ruky. Takhle si upravili známé pořekadlo obyvatelé Prahy 7. Domácnosti tu totiž v těchto dnech obcházejí podvodníci nabízející zdánlivě levnější plyn a elektřinu. Podle radní Prahy 7 Hany Třeštíkové se nezřídka vydávají například za techniky, kteří jdou zkontrolovat slevy ve vyúčtování stávajících energií.

„Chceme občany varovat, že se jedná o podomní prodejce, kteří se vás budou snažit přimět, abyste uzavřeli smlouvu na dodávku plynu či elektřiny s jejich společností. Rozhodně nic nepodepisujte,“ vysvětluje radní Hana Třeštíková.

Podomní prodej je na celém území hlavního města zakázán od roku 2015. Pokud se tedy ve vašem domě někdo ukáže, ve spolupráci s dalšími nájemníky a majitelem domu ho můžete vykázat z objektu. Z narychlo podepsané výhodné smlouvy na plyn či elektřinu se navíc může po podrobnějším přezkoumání vyklubat finanční past. Spousta Pražanů si navíc následně neuvědomí, že má právo odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů bez udání důvodu.

„Případy nepoctivého jednání a agresivního chování dodavatelů elektřiny či plynu se v posledních letech objevují stále častěji. Dodavatelů je spousta, konkurenční boj roste a bohužel to u mnoha z nich vede k nekalým obchodním praktikám,“ dodává právník ze sdružení spotřebitelů Licit Tomáš Panáček.

Podvodníci se v hlavním městě zdaleka nezastavují jen u nabízení nevýhodných smluv. Po chodbách pražských domů se tak čas od času potloukají nejen neprofesionální výběrčí poplatků za elektřinu a plyn, ale také falešní popeláři. Muži oblečení do stejnokrojů připomínající oděvy zaměstnanců svozové společnosti Pražské služby a dalších firem se pokoušejí podvést důvěřivé Pražany smyšlenými historkami. Jednou tak vybírají poplatek na pohřeb kamaráda, podruhé příspěvek na narozeninový večírek nebo prostě jen vybírají nové poplatky.

„Pokud se vydávají za popeláře a vybírají poplatky do pěti tisíc, na které nemají nárok, jde o přestupek proti majetku, konkrétně podvod. Pachateli po jeho spáchání hrozí dvacetitisícová pokuta,“ uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Neznámí se dle informací Pražských služeb vyznačují stejně barevným pracovním oděvem nebo jeho částmi. Někteří Pražané dle informací deníku Metro skutečně těmto podvodníkům peníze dávají. Z míst výskytu útoků, které se v minulosti odehrávaly převážně v předvánočním období, zloději operují po celém území metropole. Pražské služby je evidovaly v Nuslích, Jinonicích či ve Vinoři. „Falešní popeláři se objevují i v lokalitách, kde naše společnost odpad nesváží,“ říká mluvčí služeb Radim Mana.

]]>
https://licitpartner.cz/z-medii-falesni-prodejci-energii-opet-radi-zdroj-metro-cz/feed/ 0
Z MÉDIÍ: Šmejdi táhnou (Zdroj: tn.nova.cz) https://licitpartner.cz/z-medii-smejdi-tahnou-zdroj-tn-nova-cz/ https://licitpartner.cz/z-medii-smejdi-tahnou-zdroj-tn-nova-cz/#respond Mon, 12 Feb 2018 20:26:44 +0000 http://licitpartner.cz/?p=64766

Nepoctivé a agresivní chování tzv. šmejdů se objevuje pořád častěji. Vymýšlejí přitom stále nové taktiky, jak důvěřivé lidi obrat o peníze. Nejnovější hrozbou jsou smlouvy, které se tváří jako přihlášky do soutěže.

Stále drzejší praktiky používají nepoctiví prodejci elektřiny a plynu. Podle právníka Tomáše Panáčka existují na trhu dodavatelů energie dvě skupiny prodejců. Ta první skutečně hájí zájmy svého klienta, což se projevuje vstřícným přístupem k zákazníkům. Druhou skupinu tvoří takoví dodavatelé, kteří vymýšlí stále nové praktiky s cílem získat zákazníka a poté ho už nepustit. To se bohužel týká valné většiny dodavatelů.

Panáček, který je také ombudsmanem sdružení spotřebitelů Licit, proto vyzývá k obezřetnosti. „Rozhodně nikdy žádné smlouvy nepodepisujte ihned. Máte právo si smlouvu v klidu přečíst a poté se rozhodnout. Obchodník, který naléhá na podpis, využívá řadu obratných argumentů a nenechává prostor se řádně se smlouvu seznámit, nebude dle mého názoru poctivý. Nedůvěřujte ústním slibům, nepodepisujte nic, co si nepřečtete, a nenechávejte se zastrašit,“ radí právník.

Pozor byste si aktuálně měli dát na zprostředkovatele zvané energetické kanceláře či aukční domy, kteří se spotřebiteli uzavírají smlouvy nazvané jako přihláška, objednávka apod. „Tyto firmy vždy ujišťují, že je vše zdarma a nezávazné, že se nejedná o smlouvu o dodávkách elektřiny či plynu, ale pouze o přihlášku do soutěže. Spotřebiteli v ní přislíbí, že pro něj vyberou nejvhodnějšího dodavatele. Jenže už vás neupozorní, že pokud se vám výběr nebo ceny nebudou zamlouvat a nebudete se řídit jejich doporučením, zaplatíte smluvní pokutu,“ upozorňuje Panáček.

Než podobnou smlouvu podepíšete, vždy byste se měli poradit s odborníkem. Podle energetického zákona máte navíc právo smlouvu vypovědět do 15 dnů ode dne plánovaného zahájení dodávek energie. „Pokud tohoto práva využijete, nemůžete být sankciováni,“ dodává Panáček.

Pokud nemáte vlastního právníka, je jednou z možností, kam se obrátit, právě Licit ombudsman. Ten se bezplatně věnuje právním problémům členů sdružení, kterými se může stát každý.

Pokud nemáte vlastního právníka, je jednou z možností, kam se obrátit, právě Licit ombudsman. Ten se bezplatně věnuje právním problémům členů sdružení, kterými se může stát každý.

Související zprávy:
https://www.kurzy.cz/tema/4492712.html
https://www.mesec.cz/aktuality/smejdi-maji-novou-taktiku-tvrdi-ze-podepisujete-prihlasku-do-souteze/

]]>
https://licitpartner.cz/z-medii-smejdi-tahnou-zdroj-tn-nova-cz/feed/ 0
Klamavé praktiky dodavatelů neznají meze https://licitpartner.cz/klamave-praktiky-dodavatelu-neznaji-meze/ https://licitpartner.cz/klamave-praktiky-dodavatelu-neznaji-meze/#respond Mon, 12 Feb 2018 10:21:35 +0000 http://licitpartner.cz/?p=64698

radí Licit Ombudsman – JUDr. Tomáš Panáček
Případy nepoctivého jednání a agresivního chování dodavatelů elektřiny či plynu se v posledních letech objevují stále častěji. Dodavatelů je spousta, konkurenční boj roste a bohužel to u mnoha z nich vede k nekalým obchodním praktikám. Na trhu s dodavateli energií existují podle mých dlouholetých zkušeností právníka hájící zájmy spotřebitelů dvě základní skupiny. První skupinou jsou dodavatelé, kteří skutečně hájí zájmy svého klienta, což lze prokázat jejich přístupem k nim. Druhou skupinu tvoří dodavatelé, kteří neustále vymýšlí nové obchodní nekalé či klamavé praktiky s cílem získat zákazníka a poté ho už nepustit. Bohužel jde o většinu dodavatelů a občanům tak nezbývá nic jiného, než být opravdu obezřetný. Rozhodně nikdy žádné smlouvy nepodepisujte ihned. Máte právo si smlouvu v klidu přečíst a poté se rozhodnout. Obchodník, který naléhá na podpis, využívá řadu obratných argumentů a nenechává prostor se řádně se smlouvu seznámit, nebude dle mého názoru poctivý. Nedůvěřujte ústním slibům, nepodepisujte nic, co si nepřečtete, a nenechávejte se zastrašit.

Pozor si aktuálně dejte také na zprostředkovatele zvané jako energetické kanceláře, aukční domy apod., kteří se spotřebiteli uzavírají smlouvy nazvané jako přihláška, objednávka atd. Tyto firmy vždy ujišťují, že je vše zdarma a nezávazné, že se nejedná o smlouvu o dodávkách elektřiny či plynu, ale pouze o přihlášku do soutěže. Spotřebiteli v ní přislíbí, že pro něj vyberou nejvhodnějšího dodavatele. Jenže už vás neupozorní, že pokud se vám výběr nebo ceny nebudou zamlouvat a nebudete se řídit jejich doporučením, zaplatíte smluvní pokutu. Dle mého názoru je zde zcela překroucen smyl právního institutu zprostředkování, kdy zprostředkovatel jedná v zájmu klienta, tedy spotřebitele. Klient mnohdy neví, co má dělat. Proto radím, vždy se před podpisem takových smluv poraďte.

Všechny podobné nekalé a klamavé obchodní praktiky jsou podle zákona o ochraně spotřebitele zakázány. Navíc je tu ještě energetický zákon č. 458/2000 Sb., který spotřebiteli poskytuje právo smlouvu vypovědět do 15 dnů ode dne plánovaného zahájení dodávek energie. Pokud tohoto práva využijete, nemůžete být sankcionováni. Takto již judikoval opakovaně Nejvyšší soud ČR.

Ne každý má však vlastního právníka, nebo ví, kam se obrátit. Jednou z možností je právě Licit ombudsman.

]]>
https://licitpartner.cz/klamave-praktiky-dodavatelu-neznaji-meze/feed/ 0
Některé změny byste měli hlásit i distributorovi elektřiny a plynu. Jinak vás může odpojit https://licitpartner.cz/nektere-zmeny-byste-meli-hlasit-i-distributorovi-elektriny-a-plynu-jinak-vas-muze-odpojit/ https://licitpartner.cz/nektere-zmeny-byste-meli-hlasit-i-distributorovi-elektriny-a-plynu-jinak-vas-muze-odpojit/#respond Fri, 09 Feb 2018 18:13:10 +0000 http://licitpartner.cz/?p=64792

Některé změny je vhodné hlásit i svému distributorovi plynu a elektroměru. Pokud to neuděláte, hrozí vám, že distributor pojme podezření a pochybnosti o vlastnictví odběrného místa a pošle svého pracovníka, aby elektroměr či plynoměr demontovali. A to i přes fakt, že vše řádně platíte a nechcete s odběrem přestat. „Stává se to např. v případě, kdy změníte svého dodavatele elektřiny či plynu nebo ve chvíli, když se vám mění identifikační údaje (při sňatku, rozvodu apod.). Jakákoli změna, která není u distributora zaevidována, u něj totiž vyvolá pochybnost o vlastnictví odběrného místa a začne provádět demontáže,“ říká Tomáš Panáček, ombudsman společnosti Licit.

Distributor se totiž nerovná dodavatel. Distributor je subjekt, který zajišťuje dopravu elektřiny po drátech a nebo dopravu zemního plynu v potrubí. V České republice jsou ze zákona 3 distriutoři:

  • ČEZ Distribuce – pro oblast severní části ČR,
  • E.ON Distribuce – pro oblast jižní části ČR,
  • Pražská energetika – pro oblast Prahy.

Dodavatelů elektřiny je ale mnohem více a máte právo je měnit dle vašeho uvážení. Se změnou dodavatele ale většinou nedochází ke změně distributora, ani nevzniká důvod k demontáži. Někdy ale mohou nastat problémy.

Předejít jim můžete tím, že zvolíte dodavatele, který má již zkušenosti a ví, že musí vše oznámit danému distributorovi. Vyplatí se také komunikovat i přímo s distributorem a ověřit si, že vše eviduje a neplánuje vás odpojit.

]]>
https://licitpartner.cz/nektere-zmeny-byste-meli-hlasit-i-distributorovi-elektriny-a-plynu-jinak-vas-muze-odpojit/feed/ 0
Třetí aukce mobilních tarifů sdružení Licit má opět stejný scénář: přilákala přes 80 000 potenciálních klientů, operátora však žádného https://licitpartner.cz/treti-aukce-mobilnich-tarifu-sdruzeni-licit-ma-opet-stejny-scenar-prilakala-pres-80-000-potencialnich-klientu-operatora-vsak-zadneho/ https://licitpartner.cz/treti-aukce-mobilnich-tarifu-sdruzeni-licit-ma-opet-stejny-scenar-prilakala-pres-80-000-potencialnich-klientu-operatora-vsak-zadneho/#respond Fri, 09 Feb 2018 14:12:27 +0000 http://licitpartner.cz/?p=64752 Uběhlo jen několik měsíců a pod taktovkou sdružení Licit se včera uskutečnila v pořadí již třetí aukce mobilních tarifů. Podobně jako v předchozích dvou pokusech přilákala přes 80 tisíc potenciálních klientů, realizátoři provedli další úpravy v zadávací dokumentaci ve prospěch operátorů a oslovili největší trojici. A výsledek? Do výběrového řízení se opět nepřihlásil ani jeden operátor. Mají strach z transparentnosti?

Již při druhém pokusu v minulém roce proběhly v zadávací dokumentaci aukce určité změny, které reagovaly na připomínky trojice největších operátorů. Před včerejší aukcí se úpravy ještě více posunuly. Licit např. opět snížil poplatek za zprostředkování, který mu byl v minulosti vyčten. V celkovém výsledku tak operátoři mají zjednodušenou obslužnost klientů v aukci, snížený aukční poplatek, garantováno minimálně 5 000 podepsaných smluv a zajištěný smluvní závazek na 2 roky. I přes všechny uvedené benefity pozvání do aukce žádný z operátorů nepřijal.

„Do výběrového řízení jsme zvali tuzemskou největší trojici operátorů a další virtuální společnosti. Jejich opětovná nulová účast posiluje naše dlouhodobé tvrzení, že český mobilní trh není volný a tržní. Jsme přesvědčeni, že běžní občané mají mít možnost získat obdobné ceny jako lidé na jednotlivých ministerstvech a krajích či městských úřadech, kde se částky pohybují na úplně jiné úrovni. Budeme tedy reagovat podněty i směrem k Českému telekomunikačnímu úřadu, senátorům a poslancům, i Evropské komisi,“ říká Vítězslav Grygar, partner nezávislé komunity spotřebitelů Licit a dodává: „u českých tarifů jsou nejdražší položku data. Myslím, že by bylo zajímavé, kdyby vznikl „státní internet – data za 100,- Kč/měsíčně“, který by konkuroval komerčním operátorům, mohl by na ně tržně tlačit a současně by to znamenalo mnoho výhod pro Čechy. Minimálně při přidělování další frekvence by na to mohl ČTÚ pamatovat v podmínkách tendru. Například v Estonsku nebo Finsku má státem garantovaný přístup k internetu každý občan. Přes internet si tam běžně zařídíte veškerou občanskou administrativu jako vyřizování všech dokladů, povolení nebo tam můžete přes internet i volit.

Český trh s poskytovanými hlasovými a datovými službami je značně netransparentní a mezi nabídkami pro jednotlivce a velké korporace či státní orgány, panují obrovské rozdíly. Důkazem toho jsou zpracované analýzy cen jednotlivých ministerstev, krajů i obcí, které Licit provedl v průběhu loňského roku. Jen pro představu, např. Ministerstvo životního prostředí ČR má za 120 Kč neomezené volání a 3 GB dat, Ministerstvo zahraničních věcí ČR neomezené volání a 10 GB dat za 140 Kč, Ministerstvo financí ČR má neomezené volání a 10 GB za 135 Kč. Na podobné cenové hladině se pohybují i částky na krajských a městských úřadech. Přitom průměrný Čech za poslední čtyři roky u tří hlavních operátorů nejčastěji zaplatil částku 749 Kč.

Ostrava lídrem v e-aukcích

Zbraní proti nerovným podmínkám aktuálních tarifů mají být právě aukce, které se realizují s cílem dosáhnout úsporu z rozsahu pro sdružené jednotlivce. „Telekomunikační trh v tuto chvíli není z pohledu občanů spravedlivý a sami jednotlivci, i kdyby s tím sami chtěli něco dělat, mají těžší vyjednávající pozici. Spojení spotřebitelů do větší skupiny je samozřejmě efektnější a je větší šance získání nižších cen. Tomuto obchodnímu modelu říkáme crowdsaving. Je to současně jeden z nejvíce transparentních modelů, vše je doložitelné a předem správně definované, myslím si, že právě z toho mají operátoři strach.  Dosavadní tři aukce mobilních tarifů nám díky zájmu lidí a firem ukázaly, že to smysl má. Minimálně v tom, že posledních několika měsících dochází k snižování cen. Nově mají operátoři povinnost při prodloužení smlouvy získat souhlas klienta, využijte toho a požadujte snížení ceny. Licitujte!“ doplňuje Vítězslav Grygar.

To, že mají aukce skutečně smysl a jde s nimi získat lepší podmínky, dokazuje i lokální e-aukce provedená na ostravském magistrátu již před 7 lety, kterou realizovala elektronická aukční síň eCENTRE, jež spolupracuje právě i se sdružením Licit. Aukce zde probíhala mezi třemi tuzemskými operátory a soutěžilo se o balík mobilních služeb pro 112 městských organizací a institucí na 2 roky, za které dřív město platilo přes 11 milionů korun ročně.  Ostrava tehdy vypsala zakázku s maximální cenou 22,9 milionů korun, nicméně vítězný operátor se nakonec dostal na částku 2,9 milionů korun, což pro město představovalo úsporu celkem 86,85 % nákladů.

Ostrava se během let stala opravdu lídrem v této komoditě a vlastně i jakýmsi vzorem pro ostatní města. Jen v oblasti telekomunikace dokázala tímto způsobem ušetřit přes 52 milionů korun. Aukce přes systém eCENTRE však využívala nejen v telekomunikacích, ale i v dalších komoditách, jako je elektřina, zemní plyn, potraviny, zdravotnický materiál, materiál technického zabezpečení apod, celková úspora se tak šplhala přes hranici 607 milionů korun. Díky zapojení do Licitu využívají dnes systém eCENTRE už i stovky hotelů, škol a dalších organizací.

Zdroj: Tisková zpráva LICIT/ Kontakt pro media:
Martin Šemík, martin.semik@dark-side.cz , 731 472 400

]]>
https://licitpartner.cz/treti-aukce-mobilnich-tarifu-sdruzeni-licit-ma-opet-stejny-scenar-prilakala-pres-80-000-potencialnich-klientu-operatora-vsak-zadneho/feed/ 0
Z MÉDIÍ: Jak ušetřit za topení? Péčí o radiátory i správným větráním (Zdroj: e15.cz) https://licitpartner.cz/jak-usetrit-za-topeni-peci-o-radiatory-i-spravnym-vetranim/ https://licitpartner.cz/jak-usetrit-za-topeni-peci-o-radiatory-i-spravnym-vetranim/#respond Fri, 09 Feb 2018 09:45:18 +0000 http://licitpartner.cz/?p=64912

Vytápění patří mezi významné položky rodinných rozpočtů. Není tak od věci zopakovat si některé zásady, díky kterým můžete ušetřit nemalé částky.

Předně si péči zaslouží radiátory. Ty, ať už vytápíte jakýmkoliv zdrojem, je vhodné udržovat čisté, bez prachu a jiných nečistot. Důležité je nezakrývat je různými ochrannými kryty nebo nábytkem. „Jakékoliv zakrytí radiátorů značně snižuje přestup tepla a výkon radiátoru, tedy i dlouhé závěsy apod. Léto je vhodným obdobím pro vyřešení těchto nedostatků,“ radí Jan Truxa ze společnosti EkoWatt. Za radiátory lze navíc umístit panely, které teplo odrážejí zpět do místnosti. Tam, kde jsou vysoké stropy, je vhodné nad radiátor umístit polici, jež nasměruje teplo do místnosti. Ideální vlhkost vzduchu pro pocit tepla je přibližně 50 procent. Je-li menší, pomohou rostliny nebo zvlhčovače. Větrat se doporučuje dvakrát denně asi deset minut, nejlépe průvanem, a při větrání netopit. V noci a v nepřítomnosti je vhodné zatahovat závěsy a venkovní rolety či žaluzie. Okny pak uteče méně tepla.

Pozor na přetápění Každý stupeň Celsia navíc znamená 6procentní navýšení spotřeby energie. Doporučené úsporné teploty jsou 20 °C v obýváku a v kuchyni, 23 °C v koupelně, 15 až 16 °C v ložnici. Důležité je temperovat. Pokud teplota v místnosti klesne pod 12 °C, bude vytápění trvat dlouho. Na místě je utěsnění oken a dveří. I když jsou staré, izolací je možné snížit únik tepla až o polovinu. Náklady na vytápění sníží i náležité zacházení s kotlem. Například plynový kotel je vhodné nechat alespoň jednou za dva roky vyčistit a seřídit. „Zásadní je správné nastavení regulace. Pokud se například nastaví, teplota na výstupu z kotle na 60 °C a více, kondenzační efekt se moc neprojeví a úspora nákladů se nedostaví,“ varuje energetický poradce Karel Srdečný. Současně je třeba dávat pozor na to, aby kotel nespínal příliš často, například několikrát za hodinu. Tím se jednak zkracuje životnost a jednak zvyšuje spotřeba plynu.

Celý článek si můžete zobrazit také zde ZDE.

]]>
https://licitpartner.cz/jak-usetrit-za-topeni-peci-o-radiatory-i-spravnym-vetranim/feed/ 0
Z MÉDIÍ: Čím víc nás je, tím víc ušetříme (Zdroj: halonoviny.cz) https://licitpartner.cz/z-medii-cim-vic-nas-je-tim-vic-usetrime-zdroj-halonoviny-cz/ https://licitpartner.cz/z-medii-cim-vic-nas-je-tim-vic-usetrime-zdroj-halonoviny-cz/#respond Thu, 08 Feb 2018 10:15:26 +0000 http://licitpartner.cz/?p=64729

Čím se vlastně sdružení Licit zabývá?

Jsme největší sdružení spotřebitelů v ČR (je nás více než 75 000) a díky tomu umíme vyjednat ceny a podmínky, na které zákazník jako jednotlivec nemůže dosáhnout. Popíši to na příkladu zemního plynu. Pokud byste se chtěli vyhnout tomu, že vám dodavatel zdraží cenu, čehož si klient kolikrát ani nevšimne (například má-li smlouvu na dobu neurčitou), máte několik možností. Buď snížíte vlastní spotřebu, nebo investujete do zateplení objektu či efektivnějšího kotle, anebo změníte dodavatele. Změna dodavatele je bezplatná, nicméně celý proces trvá někdy i několik měsíců. V případě, že se nechcete o převod starat, můžete využít tzv. crowdsaving. Tento termín by se dal doslovně přeložit jako »davové úspory« (crowd = dav, saving = úspory, pozn. red).

Myšlenka vychází ze zdravého selského rozumu a z praxe. V zásadě staví celý princip na tom, že čím víc nás je, tím víc ušetříme. Je to nový směr, který je běžně využíván ve velkých firmách a korporacích, ale nikoli v jednotlivých domácnostech nebo například u živnostníků, menších firem nebo obcí. Je to trend, který bojuje proti cenám a podmínkám určovaným jen zájmy velkých dodavatelů, a naopak spojuje spotřebitele a prosazuje jejich zájmy.

Průkopníkem crowdsavingu v ČR je právě nezávislá komunita Licit, sdružení spotřebitelů spolupracující s aukční síní, která realizuje celý proces změny dodavatele a získávání výhodnějších cen v aukcích. Dosažení nižší ceny tak už není nutně doménou jen velkých firem.

Bonusem je i právní ochrana před »šmejdy«, nekalými praktikami i zbytečnou administrativou. Licit je klientům oporou například i v situaci, kdy mají dodavatelé vzhledem k nezvládnutým informačním systémům problémy s administrativním převodem. Stalo se tak např. v loňském roce u společnosti ČEZ a nyní se s obdobným problémem potýká společnost ONE ENERGY. Nicméně i v této oblasti se na nás klienti mohou obrátit, aby vše probíhalo co nejvíce k jejich spokojenosti.

Proč se Licit zaměřil právě na elektřinu a zemní plyn?

Nezaměřujeme se jen na elektřinu a plyn. Členy Licitu jsou i hotely, mateřské školy a školky, domovy pro seniory a další organizace, které s námi šetří na potravinách, drogerii, kancelářských a jiných provozních potřebách. Ne všechny tyto komodity však jsou už nyní dostupné pro domácnosti. Pro ty je nyní zcela zásadní právě zemní plyn, na kterém s námi šetří v průměru kolem sedm tisíc korun ročně, a elektřina.

Na té jsme každodenně závislí a její spotřeba stále roste. Podle energetických expertů by se do roku 2050 v České republice měla spotřeba dokonce zvýšit o 29 procent. Ovšem nejen u spotřeby, ale bohužel i u ceny elektřiny se očekává do budoucích let vzestupná tendence. K mírnému navýšení dojde už v letošním roce, podle odhadu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) průměrná domácnost letos zaplatí o 3,6 procenta navíc. Ceny elektrické energie v průběhu předchozích pěti let klesaly, od letoška je tomu však zřejmě konec. Zdražování můžeme očekávat i do budoucna.

Pro průměrnou domácnost může letošní navýšení znamenat přibližně 400 korun ročně navíc. Domácnosti, které ale elektřinou topí a ohřívají i vodu, budou muset zaplatit daleko více. Očekává se to nejen kvůli růstu velkoobchodních cen energií na burzách, ale také vlivem nové tarifní struktury, která by měla v ČR platit od roku 2019. Plánované změny by se měly týkat výhradně tzv. regulovaných cen, které zahrnují například platby za přenos a distribuci.

Mohl byste o nové tarifní struktuře říci více? Je vůbec nutná?

Podívám-li se na to selským rozumem, tak asi je. Mám-li smlouvu o připojení k rodinnému domu, tak v ní se praví, co mám za spotřebiče a kolik budu potřebovat elektřiny. K tomu se mi distribuční společnost zaváže ve smlouvě, že je připravena technicky zajistit požadovaný odběr. Pokud však spotřebiče nebudu již plně využívat a klesne mi spotřeba na polovinu, tak si musím upravit i požadavky na distributora. Ale to se ne vždy děje a distributor musí zajistit, k čemu se zavázal, i když již elektřina proudí jen na polovinu.

Nebo příkladem může být, když máte chatu s vysokým jističem, ale používáte cirkulárku jen o podzimních víkendech, ale distributor je zavázán být připraven na celý výkon. Nově připravovaná úprava tarifní struktury by měla více reflektovat změny v energetice a měla by být i spravedlivější v přerozdělování nákladů na provoz distribuční soustavy. Já bych se jí proto nebál, nicméně ještě neznáme finální podobu, takže nechci předbíhat.

Jak se na zvyšování cen elektřiny podílí prosazovaná decentralizace zdrojů?

Toto téma už je velice odborné, ale pokusím se jej opět laicky shrnout. Už od devadesátých let se vedou diskuse nad tématem vzrůstající spotřeby elektřiny, což je způsobeno mnoha faktory a nemožností uspokojit tuto stále stoupající poptávku, aniž by došlo ke změně ve zdrojích. Současný trend největších světových výrobců elektřiny je takový, že nechtějí spoléhat pouze na jediný »centrální« zdroj – velkou elektrárnu. Snaží se do sítě dostat elektřinu jak z velkých elektráren, tak z obnovitelných zdrojů nebo různých decentralizovaných energetických systémů. Což by mělo zajistit flexibilitu celé sítě a zastupitelnost v případě výpadku. Ovšem znamená to i obrovské investice, které někdo musí zaplatit, čili tento přerod spolufinancují i koncoví zákazníci.

Jak se v současnosti vyvíjí cenová politika dodavatelů?

Cenu elektřiny tvoří dvě položky – silová a regulovaná cena. Cena silové elektřiny se převážně obchoduje na burze. Určují ji sami výrobci nebo obchodníci na základě svých nákladů na výrobu, vývoje nabídky a poptávky, svých obchodních strategií a reálných možností uplatnit se na trhu. Růst této ceny se nemusí automaticky projevit v konečné ceně pro zákazníky, nicméně cena na burze stále roste (v loňském roce zdražila megawatthodina téměř o 30 procent), proto dříve či později tento růst ovlivní i ceny pro konečné zákazníky. Kdy se tak stane právě vám, záleží na vašem dodavateli.

Různorodost potvrzuje i současný stav cen a ceníků elektřiny. Dominantní společnosti mají tu výhodu, že nakoupily dostatek elektřiny v předstihu za nižší ceny, teď mohou nechat ceníky na úrovni roku 2017 a nabídnout svým zákazníkům lepší ceny přesto, že ceny na burzách prudce stoupají. Mají předkoupeno a obchodně využívají toho, že menší dodavatelé jsou nuceni nakupovat za současné ceny na burze, tedy musejí zvedat prodejní ceny. To má samozřejmě vliv i na ceny nabízené v aukcích. Předpokládáme, že i dodavatelé, kteří ceny nyní nezvýšili, tak učiní v nejbližších měsících. Zákazníci, kteří mají uzavřenou smlouvu s fixací ceny, mají nyní výhodu. Zdražení pocítí až po skončení dané fixace.

Druhou položku tvoří tzv. regulovaná cena, kterou stanovuje ERÚ. Ta se pro rok 2018 také mírně zvýšila, a to o 2,5 procenta. Růst cen za elektřinu se samozřejmě promítá do růstu nákladů provozu domácností. Prvním dopadem jsou samozřejmě vyšší částky na vyúčtování za spotřebu energie.

A ty další důsledky zdražování?

V případě, že dojde postupně ke zdražení energie, jak se očekává, se růst cen za elektrickou energii projeví i v dalších oblastech, které ovlivňují rodinné rozpočty. Snad každá výroba potřebuje přívod elektrické energie, rostou tedy vstupní náklady firem, což se alespoň zčásti promítne i do finálních cen výrobků a služeb. I kdybyste se tedy doma zcela odpojili od elektrické sítě, stejně vás růst cen energií určitým způsobem postihne. Celkové vyšší výdaje na energie pak vedou k poklesu kupní síly domácností a jejich celkové poptávky.

Na zdražování elektřiny je tedy potřeba se dívat nejen z pohledu rozpočtů jednotlivých domácností, ale celé ekonomiky. Pokud by v budoucnu došlo k výraznému zvýšení cen elektřiny, mohlo by to mít vliv na pokles její výkonnosti. Vysoké ceny totiž mohou vést až k uzavření energeticky náročných provozů, zvýšení nezaměstnanosti i růstu inflace. Nejvíce by zdražování elektřiny logicky postihlo energeticky náročná odvětví jako chemický průmysl, hutnictví, výrobu stavebních hmot či sklářství, což by negativně ovlivnilo výsledky hospodaření celého státu.

Jak může ceny pro domácnosti postihnout »shora« intenzivně prosazovaná elektromobilita? Nejsou na ni připravené rozvody, příkon např. rodinných domků je nedostatečný, nejsou ani zdroje elektřiny pro masivní rozvoj elektromobilů…

Pozitivní je, že vůbec nějaká alternativa k benzínu a naftě je. Ostatní se vyvíjí a z mého pohledu plány na střednědobé či dlouhodobé období jsou lehce bezpředmětné. Celé energetické odvětví se může změnit téměř ze dne na den například vyřešením vysokokapacitních baterií.

]]>
https://licitpartner.cz/z-medii-cim-vic-nas-je-tim-vic-usetrime-zdroj-halonoviny-cz/feed/ 0